Milli İzleme Sınavı, Ankara

Milli Eğitim Bakanlığı’nın teog sınavını kaldırmasıyla birlikte bakanlık yeni sınav sistemini açıkladı. Yeni sınav sistemimizin adı Milli İzleme Sistemi. Yeni sınav sistemiyle birlikte Mis dershanesi faaliyete geçecektir.  Yeni sınav sistemi açık uçlu soruların yer aldığı yeni bir sistemdir.  Açık uçlu sınavlarla yapılacak sınavlarla her öğrencinin eğitim seviyesi takip edilecek, eksikleri saptanacak, öğrenciye özel kişiselleştrilmiş ev ödevleri verilecektir. Pilot uygulama gelecek yıl başlayacaktır. Milli İzleme Sistemi ile süreç odaklı ölçme ve değerlendirme yapılacaktır. Sistem her öğrencinin ne kadar bildiğini değil, neleri öğrenip neleri öğrenemediğini tespit edecek. Buna göre öğrenme eksikliklerini gidermek için her öğrenciye özel geri bildirim yapacak.

Mis dershaneleri olarak yeni sınav sisteminde öğrencilerin yanında yer alacağız. Kafalarında soru işaretelerini yok etmek için buradayız. Proje kapsamında soru bankası yazılımı, veri tabanı izleme yazılımı ve analiz ekibi oluşturulacaktır. Müfredat doğrultusunda konu anlatımlı kitaplar ve soru bankaları hazırlanacaktır. Her yılın aralık ayında il genelinde ortak yazılı sınavlar yapılacaktır. Sınav kağıtları MEB’de hazırlanan veri tabanına yüklenecektir. Sınav kağıtları farklı öğretmenler tarafından belirlenen standartlar doğrultusunca değerlendirilecektir. Analiz iki ayrı kapsamda gerçekleşecektir:

  1. Öğrenci- öğretmen-okul
  2. İlçe- il- ülke raporları şeklinde gerçekleşecektir. Öğrenciye ilişkin değerlendirmeler yarıyıl tatilinden sonra ikinci yarıyılın başında öğrenciye geri bildirim olarak sunulacaktır.

Sistem ile öğrencilere verilen ödevler kişiselleşecektir. Sistem hangi öğrencilere hangi ödevlerin verileceğini doğruda belirleyecektir. Öğretmen tespit edilen eksik öğrenmelere göre sınıfındaki öğrencilere farklı ödevler verebilecektir. Her öğrenci kendi öğrenme sürecine ilişkin sistemden bilgi alabilecektir. Mis dershaneleri fiyatları sağlanan imkanlar ve yeni sınav sistemi için uygulanacak yeni sınavlar için gayet makul fiyatlardır. Amaç yeni sınav sisteminde belirlenen açık uçlu sınavlara bol pratik yaparak öğrencileri iyi şekilde hazırlamaktır. Sınavlarda kullanıla açık uçlu sorularla öğrencilerin bilgiyi kullanmaları ve muhakeme yeteneklerini geliştirmeleri teşvik edilecektir. İzleme çalışması sırasında uygulanacak anketler yoluyla eğitim sürecine etki eden diğer faktörler tespit edilecektir. Kurum olarak yeni uygulanacak olan sınav sistemine öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlamak amacımızdır.

Mutlaka Okumalısınız  Dershane Sınavlarıyla Başarı

Bir önceki yazımız olan Odtülüler Başarı Dershanesi başlıklı makalemizde dershanesi, odtülüler ve odtülüler başarı dershanesi hakkında bilgiler verilmektedir.