dershaneler 2019

DERSHANELERİN EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ YERİ

Tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bireyin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirilmesi için eğitim verilmektedir. Ekonomik, toplumsal ve teknolojik gelişmelerin daha yakından takip edilebilmesi ve iyi bir gelecek için eğitim sisteminin güncellenip yenilenmesi için farklı eğitim fırsatları sunulması gerekir. Ülkemizde ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğrenim eğitim bulunmasına karşın insanların daha çok şey öğrenme istekleri okul dışı kurumların açılmasını neden olmuştur.  Öğrencilerin özel ders alma ihtiyacı zamanla etüt merkezlerinin ve dershanelerin kurulmasının önünü açmıştır. Özellikle bazı derslerde başarı sağlanabilmesi için öğrencilerle özel ilgilenilmesi gerekmektedir. Okullarda sınıfların kalabalık olması ve her öğrencinin yapamadığı soruları öğretmene soramaması dershaneye gitme ihtiyacı doğurmuştur. Bu ihtiyaçlar dershanelerin eğitim sistemindeki yerini belirlemiştir.

Sınavlara hazırlık sürecinde okullarda kullanılan ölçme sistemiyle merkezi sınavların ölçme değerlendirme sistemleri farklı olduğu için öğrencilerin dershaneye olan ihtiyaçları artmaktadır. Aileler ve öğrenciler rekabetin çok fazla yaşandığı sınavlarda başarılı olmak için dershaneleri mecburen gidilmesi gereken bir yer olarak görmektedirler. Odtülüler Dershanesi dershanelerin eğitim sistemindeki yeri düşünüldüğünde verdiği dersler ve sağladığı imkanlar doğrultusunda  Ankara’da ilk tercih edilen dershanelerin başında yer almaktadır. Dershanelerin zorunluluk haline geldiği son zamanlarda başarı sağlanabilmesi için Odtülüler Dershanesi eğitimde kaliteye ve fırsat eşitliğine önem vermektedir. Öğrencilerin tümü için dershaneye gitmenin bir zorunluluk haline geldiği düşünüldüğünde maddi durumu olsun olması tüm veliler öğrencilerini dershaneye göndermeye çalışmaktadır. Odtülüler Dershanesi öğrencilerin tümünün eğitim alabilmesi için erken kayıt döneminde avantajlı fiyatlara kayıt imkanı sunulmaktadır.

Mutlaka Okumalısınız  Odtülüler Dershanesi Ankara

Dershanelerin eğitim sistemindeki yeri yadsınamaz bir şekilde ortadadır. Okulların sistemiyle sınav sistemi belli konularda ayrıldığı için sınavlarda başarılı olmak isteyen iyi bir liseye ve iyi bir üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler dershaneleri tercih etmektedir. Odtülüler Dershanesi sadece sınav geçme odaklı eğitim veren bir kurum değildir. Öğrencilerin ihtiyacı olan tüm akademik bilgilerin yanında öğrencilere rehberlik etkinlikleri de verilmektedir. Öğrencilerin sınava hazırlık döneminde en çok ihtiyaç duydukları rehberlik etkinlikleridir. Seçmeleri gereken üniversite tercihi konusunda öğrencilerin yönlendirilmesi gerekmektedir. Yeteneklerinin, güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varan öğrenciler meslek seçimi ve üniversite tercihinde konusunda daha doğru kararlar verebilirler. Yanlış tercihler hem maddi hem de manevi kayıp yaşamamıza neden olur. Bunun önüne geçebilmek için öğrencilerin iyi bir yönlendirilmeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan Eryaman Dershane başlıklı makalemizde eryaman dershane, eryaman dershane fiyatları ve eryaman dershaneleri hakkında bilgiler verilmektedir.