Dershaneler Kapanacak Mı?

DERSHANELER KAPATILACAK MI?

            Dershaneler günümüzde büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Okullarda LYS-YGS gibi deneme sınavlarına yönelik çalışmalar yapmadıkları için okulların başarı dereceleri çok yüksek olmamaktadır. Fakat dershanelerde sınavlara yönelik mükemmel eğitim sistemi yapılmaktadır. Örneğin; ders tekrarları, etütler, deneme sınavları, tarama testleri gibi aktiviteler yapıldığından dolayı öğrencilere daha çok yardımcı olmaktadır.  Bundan dolayı dershanelerimizin günümüzdeki yeri büyük ve okullarımızın tamamlayıcısıdırlar. Ülkemizde sürekli gündeme genel ”Dershaneler kapatılacak mı?” sorusu hakkında birçok şey söylenmektedir. Eğer dershaneler olmasaydı okullarda verilen eğitim yetersiz kalıp öğrencilerin başarı oranları düşebilirdi ve öğrencilerin iddialı okulları kazanmaları da hemen hemen imkansız olabilirdi. Bundan dolayı da kapatılmamalıdır.

            Eğer dershanelerimiz kapatılsaydı; öğrencilerin başarı oranları düşebilirdi, çünkü birçok öğrencinin ders çalışma alışkanlığını dershanelerde kazandığını söyleyebiliriz. Daha sonra öğrencilere okulda aldıkları eğitim yeterli olmayıp başarı oranlarını düşürecektir.  Üniversite okuyan birçok öğrenci sayısı en aza inebilirdi. Çünkü öğrenciler çalışmadıkları ve başarılı olamadıkları için üniversiteyi de kazanamayacaklardı. Bu sebepten dolayı dershanelerimizin kapatılmaması da en doğrusu oldu. Okullara ve eğitim sistemine destek veren hiçbir kurum kapatılmamalıdır. Dershaneler; eğitime en çok katkısı olan, öğrencilere en çok desteği olan ve öğrencilerin geleceği için en yararlı olan eğitim kurumudur. Dershaneler kapatılırsa eğitim sistemi yarım kalmış olacaktır. Öğrencilerin dersleri konusunda destekçisi kalmayacak ve onları derse odaklayacak, dersi sevdirecek kimse olmayacaktır. Çünkü okuldaki eğitim tek başına yetersizdir.

Mutlaka Okumalısınız  Eryaman Dershane

            Bunlardan dolayı ”Dershaneler kapatılacak mı?” sorusunun cevabı kapatılmamalıdır. Ne yazık ki buna biz karar vermemekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı karar vermektedir. Dershanelerin;

  • Sınava yönelik çalışmayı sağlama,
  • Öğrenciye ders çalışma alışkanlığını kazandırma,
  • Disiplinli çalışma,
  • Tarama testleri yaparak öğrencilerin eksiklerini tamamlamak,
  • Ders tekrarları ile konu pekiştirme,
  • Rehberlik öğretmeni ile öğrencilerle yakından ilgilenme,
  • YGS-LYS gibi birçok sınava yönelik çalıştırma,
  • Öğrencinin başarısını yükseltmeye çalışması

gibi bir çok yararı vardır. Bunlardan öğrencilerin uzak kalmaması ve geleceklerinin daha iyi olması, meslek sahibi olması için kapatılmamalıdır. Kapatıldığı takdirde öğrenciler bütün bu dershane avantajlarından uzak kalacaklardır ve ders çalışmak istemeyen öğrenciler çalışmayacaklardır.