Verimli Ders Çalışma

Verimli Ders Çalışma Saatleri

Her insanın verimli olarak çalışabileceği bir düzen ve programı vardır. Zamanı planlayarak günlük hayatınızda çalışma ve sosyal aktiviteleriniz için gerekli olan zamanı ayarlamak gerekir. Günlük hayatta boşa harcanan, verimsiz olarak değerlendirilen fazlasıyla zaman maalesef olmaktadır. İnsan boş zamanlarında gün içerisinde aktif dinlenme yapmalı, aktiviteler için gerekli olan enerjiyi almalıdır. Zamanın planlanması ve değerlendirilmesi çalışma hayatında da öncelik verilmesi gereken en önemli konudur. Zira zamanı yöneten hayatı yönetir. Odtülüler Dershanesi Kurumlarının hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Uzman ekibi ile sizlere verimli ders çalışma saatleri için yardımcı olacaklardır.

Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Verimli ders çalışma saatleri olabilmesi için ortamın da çalışmaya uygun olması gerekir. Bu ortam olabildiğince sessiz, düzenli, yeterince ışık alan, sıcaklığı normal seviyede ve düzenli olarak havalandırılıp temiz havanın olması sağlanmalıdır. Ders çalışma ortamı düzenli olursa zaman daha verimli kullanılabilir. Ortamın düzenini sağlamak için ekstra zaman harcanmamalıdır. Hem zaman kaybı hem de efor kaybına neden olacaktır. Dikkatinizin dağılmaması verimli ders çalışma için önemlidir. Ders çalışılan masa ve sandalye fiziksel şartlarınıza uygun olmadan sizin rahatınızı bozacak seviye ve şekilde olmamalıdır. Çalışılacak masanın üzerinde ve etrafında kalabalık oluşturacak kitap veya eşya olması da ayrıca dikkatinizi dağıtacaktır. Bu sebeple çalışacağınız ders ve konuyla alakalı kitap veya defter bulundurmanız yeterli olacaktır.

Mutlaka Okumalısınız  Üniversiteye Hazırlık İçin Ankara Dershane Önerisi

Zihin Dağılması Nasıl Önlenir?

Zihin dağılması iç ve dış faktörlerden kaynaklanır. İç faktör olarak kendinizi yeteri kadar derse veremediğinizde zaman akıp gider, ders çalışamamış olursunuz. Çalışma sırasında hayal kurmak size fazla zaman kaybettirecektir. Hayal kurmayı bir ödül olarak ders aralarında vereceğiniz molalarda yaparak gerekli olan zamanı ders çalışma için kullanmış olursunuz. Dış faktör olarak ders çalışılan ortamda televizyon veya bilgisayar gibi görsel ve işitsel olarak sizi etkileyen cihazlar zihin dağınıklığına ve zaman kaybına sebep olur.

Zamanı Düzenleme ve Program Nasıl Yapılmalıdır?

Verimli ders çalışabilmek için program yapmalı ve bu programa uyulmalıdır. Verimlilik yapılan tekrarlar ile doğru orantılıdır. Molalarda veya programınıza tekrar bölümü eklenerek bunu düzenli olarak yapınız. Verimli ders çalışma saatleri 07:30 – 11:00, 16:00 – 18:00 ve 19:00 – 23:00 olarak belirtilmiştir. Çalışma saatlerinizi verimli olacağınız bu zaman aralıklarında ayarlarsanız hedeflerinize adım adım ulaşmanız kolaylaşır.

Bir önceki yazımız olan Ankara Butik Dershane Fiyatlar başlıklı makalemizde ankara butik dershane, ankara butik dershane fiyatları ve ankara butik dershaneler hakkında bilgiler verilmektedir.